Většina Čechů se už zadlužila, každý třetí rizikově
Zkušenost s půjčkou na nákup zboží mají dvě třetiny domácností, přičemž třetina si půjčila opakovaně. V současné době půjčku splácí 27 procent Čechů. Takřka každý třetí dlužník si však půjčuje rizikovým způsobem, většinou u nebankovní společnosti či přímo u prodejce zboží.
Jen třetina lidí z 1030 Čechů oslovených v lednovém průzkumu NMS Market Research pro Českou bankovní asociaci (ČBA) si ještě nikdy nekoupila zboží na splátky či si jednorázově nepůjčila na jeho koupi.
Zbylé dvě třetiny už zkušenost s půjčkou mají. V současné době splácí nějaký úvěr 27 procent Čechů. Dalších 37 procent má zkušenost s úvěrem z minulosti. Dvě a více půjček splácí třetina lidí.
Dvě třetiny Čechů si půjčují především od nebankovních společností či si zboží koupí na splátky přímo u prodejce, do banky pro půjčku pak zavítají více než dvě pětiny zájemců.
Půjčují si impulzivně
Pryč už jsou doby, kdy si lidé na pořízení nějakého zboží nejdříve našetřili. Nyní jednají mnohem impulzivněji. Hlavním důvodem, proč si lidé na nákup zboží půjčili, byla totiž v 41 procentech případů výhodná akce na splátky a v 37 procentech pak neochota šetřit. Třetinu lidí k půjčce vedl nedostatek potřebných financí, ať již dlouhodobý či dočasný.
„Češi již nejsou tak zvyklí si šetřit na konkrétní nákup jako tomu bývalo dříve a jsou relativně více netrpěliví. Proto půjčkám dominuje spotřební zboží přímo od prodejců. Řada spotřebitelů má přitom dvě a více půjček což pochopitelně zvyšuje riziko platební neschopnosti a následnou nutnost konsolidace půjček,“ uvedl výkonný ředitel ČBA Pavel Štěpánek.
Nejčastěji si lidé půjčují na spotřební elektroniku (30 procent), bílé zboží (24 procent), auto či motorku (22 procent), bytové zařízení a nábytek (15 procent), ale i na rekonstrukci bydlení (13 procent).
Rizikově si půjčuje každý třetí
Češi v průměru dluží 45 tisíc, ovšem rozptyl výší jejich půjček je veliký. Více než třetina lidí splácí do 20 tisíc korun, více než čtvrtina pak od 20 tisíc do 100 tisíc korun, další třetina pak více než 100 tisíc korun.
Podle průzkum nejvíce lidí (18 procent) splácí půjčku ve výši od 100 tisíc do 250 tisíc korun.
Výzkum se zaměřil i na to, zda si lidé půjčují rizikovým způsobem. Tzn., zda mají v současné době více půjček, jestli neschopnost splácet řeší další půjčkou, půjčují si na běžnou spotřebu či zábavu, v minulosti měli alespoň čtyři půjčky apod. Výsledky pak ukázaly, že skóre rizikového půjčování vykazuje takřka každý třetí Čech, který si půjčuje. Tři čtvrtiny z nich přitom mají nebo měli půjčku od nebankovní společnosti nebo přímo od prodejce zboží.
Mezi rizikově si půjčujícími jsou mnohem častěji muži než ženy. K rizikovým půjčkám také více tíhnou lidé ve středním věku 35-54 let (25 procent). Podle průzkumu tendence rizikově si půjčovat klesá s rostoucím vzděláním a především s vyššími úsporami domácnosti. Například z domácností s úsporami menšími než 10 tisíc korun je rizikově zadlužena každá třetí domácnost.